Çift Çene ameliyatı

22.07.2016 14:26

ORTOGNATİK CERRAHİ (ÇENE CERRAHİSİ)

Ortognatik cerrahi (çenelerde yapılan ameliyat) dişlerin, çene kemiklerinin, diğer yumuşak ve sert dokuların en iyi anatomik yerine çekilmesi için yapılan müdahaleleri içerir. Normal anatomik yerleşimlerine getirilen çeneler, hastanın yüzüne daha estetik görüntü kazandırabilir.

Ortodontik tedavinin tek başına çene ve ısırma bozukluklarını düzeltemediği durumlarda cerrahi gerekir. Cerrahi, ortodontik tedavinin uzun vadeli sonuçlarının daha iyi olması için yandaş girişim olarak veya tedavi süresini kısaltmak amacı ile de uygulanabilir. Çeneler yeni yerini aldıktan sonra ortodontist ısırma ilişkisinin en iyi şeklini verebilir. Çene bozukluklarının cerrahi tedavi ile düzeltilmesinin birkaç nedeni vardır.

  1. Ortodontik tedavinin tek başına sorunu çözememesi.
  2. Çene işlevini geliştirmek. Isırmanın düzeltilmesi çoğu kişinin yemeklerinin daha iyi çiğnemesini ve daha önce yiyemedikleri yemekleri yiyebilmelerini sağlar.
  3. Uzun vadeli ortodontik tedavi sonuçların daha kalıcı olması.
  4. Tedavi süresinin kısalması. Çene kemiğin daha iyi anatomik yere taşınması gerekli ortodontik  tedavi zamanını kısaltabilir.
  5. Yüzün görünümünün değiştirilmesi. Çenenin doğru yere yerleştirilmesi çoğu zaman yüzün daha iyi görünmesini sağlar.
  6. Nefes almanın rahatlatılması. Cerrahi sonrası genellikle nefes alma daha rahat olabilmekte ve uyku apnesi (uyurken solunumun geçici olarak durması) var ise düzelebilmektedir.  Gömme işlemi yapılmış ise burundan nefes alması azalabilir.
  7. Konuşmada iyileşme sağlanması. Konuşma sorununu çözmek için cerrahinin konuşma terapisi ile kombine edilmesi gerekebilir. Damak yarıklı kişilerde konuşmaya olumsuz etkisi olabilir.
  8. Çene ağrılarında azalma sağlanması. Çoğu hastada ağrıda azalma olabilmesine rağmen, cerrahi sonrası ağrının giderilmesinde veya azalmasında herhangi bir garanti verilemez. 

—————

Geri


Haberler

07.05.2015 14:04

Estetik Burun Ameliyatı

ESTETİK BURUN AMELİYATI İLE İLGİLENİYORSANIZ Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) veya burnu yeniden şekillendirme ameliyatı, estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olarak uygulananıdır. Estetik burun ameliyatı burnunuzu küçültebilir veya büyültebilir, burun ucunun veya kemerinin şeklini...

—————